Lubelska droga św. Jakuba – Pieszy szlak Lublin – Sandomierz

szlak_sw_jakuba_widok

Szlak lub Droga Świętego Jakuba (Camino de Santiago), znany także jako Via Jacobi przebiega przez całą Europę, a jego cel znajduje się w Santiago de Compostela. Szlak ma ponad 1200 lat. Jego historia zaczęła się w 812 roku, kiedy to zostały znalezione relikwie Św. Jakuba Apostoła – ucznia Chrystusa. Od tego czasu miasto Santiago de Compostela stało się celem licznych pielgrzymek.

W Polsce zostało wytyczonych wiele Dróg Jakubowych, które łączą się z podstawową ,, Via Regia”, biegnąca z Korczowej poprzez Kraków do Niemiec i dalej poprzez Francję do Hiszpanii.

Lubelski odcinek Camino de Santiago został wytyczony i oznakowany w latach 2011-2012. Pierwsze przejścia miały miejsce w roku 2012. Droga ma swój początek na Starym Mieście, przy Bazylice oo. Dominikanów.

Zasadą jest, że szlak biegnie w pobliżu kościołów pod wezwaniem Apostoła, dlatego wiedzie ona obok kościoła św. Jakuba w Lublinie.

Lubelska droga oznaczona jest najbardziej rozpoznawalnym , charakterystycznym dla Szlaku Jakubowego symbolem żółtej muszli na niebieskim tle. Dodatkowy element oznakowania trasy stanowi żółta strzałka, wskazująca kierunek wędrówki.

Szlak ten oznakowany jest symbolem – muszlą św. Jakuba. Muszle owe wyznaczają drogę pielgrzymom, którzy przemierzając kolejne kilometry czują nie tylko trud i zmęczenie, ale także doznają chwil kontemplacji i wzruszeń.  Przejście Drogą Św. Jakuba jest nie tylko wielkim przeżyciem religijnym, ale także świadectwem wiary we własne możliwości, poczuciem spełnienia i satysfakcji. Podczas przemierzania szlakiem człowiek zauważa nowe wartości: wolność, ciszę, barwy otaczającego go świata, bogactwo i urok polskiego krajobrazu, dziedzictwo naszej przeszłości oraz dobroć i otwartość spotkanych ludzi.

Celem Stowarzyszenia było uzmysłowienie mieszkańcom istnienia szlaku św. Jakuba , przybliżenie im jego symboliki, jak również kontynuacja przedsięwzięcia  podjętego w 2008 r. – otwarcia pierwszego odcinka Drogi św. Jakuba prowadzącego z Pałecznicy do Więcławic.

Przez Gminę Strzyżewice ,,Droga Jakubowa „ przebiega tak , jak żółty szlak turystyczny poprzez:

  • Żabią Wolę
  • Pszczelą Wolę
  • Piotrowice
  • Pawłówek
  • Strzyżewice
  • Kiełczewice Dolne
  • Borkowiznę

MAPA

Pielgrzymi, którzy rusza tym szlakiem  wychodząc z Lublina po ok. 2 godz. ……….szlak biegnie brzegiem Zalewu Zemborzyckiego / zbiornika wodnego

Po wyjściu z lasu przechodzą doliną rzeki Bystrzycy wśród stale zielonych łąk. Po przekroczeniu rzeki docierają do Pszczelej Woli gdzie znajduje się jedyne w Europie Techniku Pszczelarstwa  i Muzeum Uli. Następnie przemieszczają się dalej w kierunku południowym  XIX wieczną Aleja lipową, gdzie wiele lip z tej Alei jest pomnikiem przyrody. Pod koniec dnia  można dotrzeć do miejscowości Piotrowic, tu tez można odpocząć  i zebrać siły na dalsza wędrówkę zakwaterować się w internacie ZSTR

Całość trasy przebiegającej przez teren naszej gminy, który jest bardzo malowniczy  to ok. 26 km .

Ostatnim etapem Lubelskiej Drogi jest kościół św. Jakuba w Sandomierzu, szlak prowadzi Drogą Małopolska do Krakowa.

Każdy pielgrzym wybierający się w duchową wędrówkę szlakami Via Regia zabiera ze sobą paszport pielgrzyma, w którym dokumentuje pieczątkami pokonane odcinki. Na podstawie tego dokumentu, w wyznaczonych miejscach otrzymuje tanie posiłki i dach nad głową.

Jak iść by nie zboczyć ze szlaku, co ciekawego zobaczyć, gdzie zjeść i przenocować, w którym miejscu zdobyć pieczątkę do paszportu pielgrzyma? Te informacje poświęcone przebiegowi Drogi św. Jakuba przez teren Górnego Śląska można zdobyć na stronie www.caminosilesia.pl.