Gmina Jabłonna

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Chmielu

Świątynia przykryta jest dwuspadowym, pokrytym blachą dachem. Prezbiterium jest niewielkie, z dwoma oknami, w których są witraże: od wschodu witraż z postacią św. Kazimierza Królewicza, od zachodu ze św. Jadwigą Królową. Nad prezbiterium znajduje się wieżyczka, w której umieszczono sygnaturkę.  W ołtarzu głównym króluje kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, dar parafii macierzystej z Krzczonowa. Ołtarz główny wykonany jest z drewna dębowego, z dwoma kolumnami zdobionymi motywami winnej latorośli, nad obrazem zwieńczenie w formie medalionu. W ołtarzu umieszczono w 1963 r. staraniem ks. Stryjeckiego złocone tabernakulum, poświęcone przez biskupa Piotra Kałwę.

W świątyni wzrok przykuwają proste w formie dwa boczne ołtarze, wykonane także z drewna dębowego. Po lewej stronie w ołtarzu znajduje się obraz św. Józefa – przekazany jako wyposażanie z parafii krzczonowskiej. W drugim bocznym ołtarzu umieszczono obraz Miłosierdzia Bożego oraz Matki Bożej Dobrej Rady, kopię słynącego cudami obrazu z kościoła św. Ducha w Lublinie. Warto zwrócić także uwagę na malowany wizerunek św. Antoniego, który parafia nabyła w tym samym okresie. Wnętrze zamyka niewielki chór ze współczesnymi organami i z balustradą, będącą pierwotnym wyposażeniem kościoła w Trzeszczanach. Darem parafii krzczonowskiej były także: monstrancja, krzyż metalowy procesyjny oraz kielich. Kościół parafialny w Chmielu pomimo skromnego wyposażenia, figuruje w ewidencji dóbr kultury województwa lubelskiego.

Kościół parafialny w Chmielu pw. Matki Bożej Częstochowskiej wybudowany został jako jednonawowy, z półkolistym prezbiterium i zakrystią, stylizowany na renesans lubelski.