Gmina Jastków

Cmentarz Legionistów

Bitwa pod Jastkowem

W dniach między 31 lipca a 3 sierpnia 1915 roku rozegrała się jedna z największych bitew I Wojny Światowej na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego, w której brali udział żołnierze Legionów Polskich. Mimo, że pod względem militarnym nie wpisała się do najkrwawszych, jakie miały miejsce na terenie Rzeczypospolitej, to pod względem psychologiczno – społecznym ma olbrzymie znaczenie.

(…) W czasie walk pod Jastkowem znikły różnice między komendami i szeregowymi żołnierzami z I Brygady i 4 pp. Wzrosła świadomość znaczenia krwi żołnierza polskiego – krwią tą szafować daremnie nie można.¹

Po bitwie w świadomości społeczeństwa wzrosła pozycja żołnierza Legionów Polskich. Przelana krew tych bohaterskich ludzi spowodowała, że legionista postrzegany był jako żołnierz polski, który walczy z rosyjskim zaborcą. Tego typu heroiczne postawy w pozytywny sposób wpływały na ludzi mieszkających na terenie Polski objętej zaborami. W niespokojnych czasach opanowanej przez wojnę Europie, bohaterscy żołnierze dawali nadzieję zwycięstwa z najeźdźcą i uzyskanie upragnionej wolności.

Miejsce bitwy zostało upamiętnione przez cmentarz, który od lat nieprzerwanie świadczy o tych, którzy przelali krew za wolność. Jest narodową pamiątką społeczności lokalnej, organizacji społecznych i wojskowych. Na cmentarzu każdego roku nieprzerwanie od lat odbywają się uroczystości rocznicowe.

 

 

1. Jan Konefał Jastków 1915 Historia i pamięć Towarzystwo Naukowe KUL 2003 s. 9