Na terenie gminy znajdują się cmentarze wojenne z I wojny światowej, kiedy to na przełomie sierpnia i września 1914r. oraz w okresie lipiec – sierpień 1915r. przez teren naszej gminy przeszły zacięte walki frontowe austriacko-niemiecko-rosyjskie. Mogiły zbiorowe spotkać możemy w miejscowościach: Bystrzyca Nowa, Kiełczewice Dolne, Kiełczewice Maryjskie, Kolonia Kiełczewice Dolne, Piotrowice.
W Piotrowiach znaleźć można miejsca pochówku ludności żydowskiej, która została rozstrzelana przez nazistów podczas II wojny światowej.
Cmentarz wojenny w Bystrzycy Nowej
Założony w 1915r. przez władze austriackie po walkach, na okolicznych polach, stoczonych w końcu lipca 1915r. przez wojska rosyjskie i atakującą je IV Armię Austriacką. Austriacy ostatecznie zdobyli umocnienia na linii Chodel – Bychawa 13 lipca 1915r. Pierwotnie na cmentarzu usytuowano 27 mogił zbiorowych. Cmentarz systematycznie porządkowany przez okolicznych mieszkańców. W 1991r. przeprowadzono gruntowny remont przy udziale Austriackiego Czarnego Krzyża ustawiając m.in. 1 duży krzyż metalowy, 14 mniejszych na wybranych mogiłach oraz tablicę informacyjną.
Połozony jest on w pn-zach części wsi Bystrzyca Nowa, na lekko wznoszącym się terenie w odległości ok. 100m na zach. od drogi wojewódzkiej Bychawa – Niedrzwica Duża.
Cmentarz wojenny w Kiełczewicach Dolnych położony na tzw. Murakowej Górze
Informacje od miejscowej ludności zdają się świadczyć, iż cmentarz założono w 1914r. po walkach toczonych przez wojska austriackie i niemieckie z IV i V Armią Rosyjską w sierpniu 1914r. Wg przekazów mieszkańców wsi, których rodzice brali udział w pochówku spoczywają tutaj żolnierze głównie austriaccy i niemieccy oraz kilku Rosjan. Źródła podają istnienie pierwotnie 44 mogił.
Cmentarz wojenny w Kiełczewicach Maryjskich
Założony został w II poł. 1915r. z polecenia władz austriackich jako miejsce pochówku żołnierzy różnych narodowości (głównie Austriacy ale także Niemcy, Rosjanie, Polacy) poległych w czasie działań w lipcu i sierpniu 1915r. w ramach tzw. letniej ofensywy armii austriackiej. W działaniach brała udział m.in. IV Armia Austriacka i wojska rosyjskie pod dowództwem gen. Iwanowa. Źródła z okresu 1924-25 mówią o 438 poległych pochowanych w Kiełczewicach Maryjskich. Cmentarz założony był w lesie na dużej polanie. W czasie II wojny światowej cmentarzem opiekowali się żołnierze niemieccy stacjonujący w pobliskich majątkach. W 1956r. właściciel gruntu, na którym zlokalizowano cmentarz dosadził na wałach ziemnych 300 lip.
Cmentarz wojenny w Kolonii Kiełczewice Dolne
Założony w 1915r. przez władze austriackie jako miejsce zbiorowego pochówku żołnierzy armii austriackiej i rosyjskiej poległych w czasie tzw. “letniej ofensywy” wojsk austriackich (pocz. lipca 1915r.). Po ciężkich walkach IV Armia Austriacka zdobyła 23 lipca 1915r. linię umocnień Chodel – Bychawa. Pochówku dokonali okoliczni mieszkańcy na polecenie austriackich władz wojskowych.
Cmentarz wojenny w Piotrowicach
Cmentarz z I wojny światowej żołnierzy rosyjskich i austriackich. Powierzchnia 0,16 ha.
Historia – cmentarz założony w 1915 r. z polecenia władz austriackich. Pochowani są żołnierze austriaccy i rosyjscy polegli w lipcu 1915 r. w czasie walk letniej ofensywy na stojącym tu froncie na linii Józefów, Bychawa, Izbica. Wykaz z 1924-25 r. podaje informacje o 36 poległych i pochowanych w Piotrowicach. W końcu lat 20-tych na tenże cmentarz przeniesiono proch żołnierzy pochowanych pierwotnie w pobliskiej Kajetanówce (89 ciał ).
Cmentarz ewangelicki niemieckich osadników
W miejscowości Borkowizna znajduje się cmentarz ewangelicki niemieckich osadników, którzy w wyniku akcji osadniczej przybyli z Galicji i założyli tu swoją kolonię.
Miejsca pochówku ludności żydowskiej w Piotrowicach
W Piotrowicach można znaleźć miejsca upamiętniające zagładę dokonaną w latach 1942 – 43 na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego. Z nieoficjalnych danych wynika, że tylko w roku 1943 w miejscowościach Bystrzyca Stara, Dębszczyzna, Kiełczewice, Pawłów żołnierze niemieccy rozstrzelali ponad 30 osób narodowości żydowskiej.
8 czerwca 2010r. w ZSTR w Piotrowicach odbyła się uroczystość upamiętniająca te wydarzenia. Zorganizowana została ona wspólnie z Publicznym Gimnazjum w Bystrzycy Starej oraz Fundacją Pamięć, która trwa.